Fakty i mity o kotach

Koty często, niesłusznie mają opinię samolubnych, chodzących własnymi ścieżkami samotników.  Wynika to zapewne z faktu, że diametralnie różnią się od swoich psich pobratymców pod kątem behawioralnym. Niemniej od dawna towarzyszą człowiekowi i potrafią być równie wartościowymi kompanami życia co psy. Oto najbardziej rozpowszechnione kocie przesądy. Zapraszamy do lektury!

  1. Kot zawsze spada na cztery łapy.

O ile koty instynktownie spadają nogami w dół i mogą przetrwać upadek z dużej wysokości, może się również zdarzyć, że w wyniku takiego „lotu” kot połamie sobie kości. Odpowiednie zabezpieczenie balkonu i okna może zapobiec nieszczęśliwym upadkom. Warto o tym pamiętać zwłaszcza jeśli nasz zwierzak jest fanem przelatujących ptaszków.

  1. Koty przywiązują się tylko do miejsca.

Prawda, że są to zwierzęta terytorialne i własny kawałek przestrzeni jest dla nich bardzo istotny, ale wbrew stereotypom  kot mocno przywiązuje się do swojego opiekuna i nawet nowy dom tego nie zmieni –  tyle tylko, że niektóre osobniki będą potrzebowały trochę więcej czasu na adaptację.

  1. Koty roznoszą choroby.

Zdecydowana większość kocich chorób nie jest zakaźna dla człowieka. Jeżeli kot jest odrobaczony, odpchlony, zaszczepiony i zadbany – nie stanowi zagrożenia. Kot wychodzący powinien być regularnie odrobaczany minimum 4 razy do roku, kot niewychodzący raz na 6 miesięcy, gdyż wbrew pozorom może również pasożytami się zarazić np. jajami przyniesionymi przez właściciela na butach.

  1. Kobieta w ciąży powinna pozbyć się kota/kotów.

Od bardzo dawna krążą informacje, że od kotów można zarazić się toksoplazmozą.
Tymczasem głównym źródłem zakażeń jest głównie surowe mięso, a także niemyte warzywa, owoce oraz praca w ziemi. Od kota również można się toksoplazmozą zarazić, ale by do tego doszło, kot musi być najpierw nosicielem, w danym momencie aktywnie wydalać oocysty z kałem, a człowiek nie przestrzegać podstawowych zasad higieny przy sprzątaniu kuwety. Jak widać, prawdopodobieństwo wystąpienia tych wszystkich rzeczy naraz, jest raczej niskie. W ramach jednak „chuchania na zimne”, przyszłe mamy powinny unikać sprzątania kociej kuwety.

  1. Kot powinien pić mleko.

Koty zazwyczaj lubią mleko, ale go nie potrzebują w swojej diecie. Koty często po mleku i w ogóle nabiale, mają biegunki, dlatego lepiej w ogóle ich unikać. Natomiast zawsze powinny mieć świeżą wodę, do której powinny mieć stały dostęp.

  1. Każdy kot tyle po kastracji.

Kotu nie grozi przybranie na wadze, jeżeli będzie dostawać dobrej jakości karmę oraz przede wszystkim, będziemy podawać mu odpowiednią jej ilość. Po zabiegu przejściowo może zwiększyć się koci apetyt, natomiast potrzeby nie ulegają zmianie. Dlatego tak istotne jest pilnowanie dawki pokarmowej.

  1. Kot, załatwiając się poza kuwetą, jest złośliwy

Jest to często koci sposób na pokazanie, że coś mu dolega. Zwłaszcza, gdy do tej pory oddawał mocz i kał tam gdzie powinien. Może do być związane z np. z chorobami układu moczowego, ale również problemami behawioralnymi jak stres, czy lęk. Jeżeli zwierzę nagle zmieni miejsce załatwiania swoich potrzeb fizjologicznych, najlepiej od razu udać się z nim do lekarza weterynarii.

  1. Czarny kot przynosi pecha 😉

Każdy właściciel czarnego kotka wie, że przynosi szczęście a nie pecha 😊

Znacie jeszcze jakieś inne mity związane z kotami? Koniecznie dajcie znać w komentarzach! 😊
Przy okazji przypominamy nasz artykuł dotyczący faktów i mitów dotyczących psów:
https://familyvet.pl/blog/fakty-i-mity-o-psach/