Fakty i mity o psach

Od wielu tysięcy lat pies towarzyszy człowiekowi i jest jego najwierniejszym przyjacielem. To chyba nic dziwnego, że na przestrzeni tych lat powstało wiele faktów i mitów dotyczących właśnie psów. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy je Wam bliżej przedstawić! Zapraszamy do lektury.

Fakty:

  1. Psie „linie papilarne” są na nosie.

Trufla, czyli psi nos, ma niepowtarzalną budowę. Na jej powierzchni znajduje się sieć bruzd i zmarszczek, które sprawiają, że każdy nos jest inny. W związku z tym jego odcisk można porównać do odcisku linii papilarnych. Wiele związków kynologicznych wykorzystuje go do identyfikacji psów.

  1. Słodycze nie powodują infekcji pasożytniczej u psów.

Każdy opiekun zwierzęcia powinien wiedzieć, że spożycie pokarmu z jajami pasożyta może przyczynić się do obecności robaków w przewodzie pokarmowym. Same słodycze zaś przyczyniają się do powstania otyłości a zapotrzebowanie organizmu psa na cukier jest niewielkie. W związku z tym zdecydowanie odradzamy częstowanie naszych Pupili słodyczami – nawet jeśli „bardzo” nas o to proszą patrząc nam głęboko w oczy 😊

  1. U psów silniejszy jest zmysł węchu.

U psów dużo silniejszy jest zmysł węchu niż zmysł smaku. Dla naszych psów nie ma znaczenia czy jedzenie jest tłuste czy nie. Powinno być aromatyczne.

  1. Twój pies na Twój widok reaguje jak człowiek na osobę zakochaną

W momencie, kiedy stęskniony pies widzi swojego właściciela po dłuższym rozstaniu, to do jego mózgu docierają podobne substancje chemiczne jakie docierają do ludzi, kiedy przeżywają stan zakochania.

Mity:

  1. Suchy nos świadczy o gorączce.

Tej kwestii poświęciliśmy osobny artykuł, więc od razu zachęcamy do przeczytania: https://familyvet.pl/blog/suchy-nos-czyli-chory-pies-obalamy-mit/

  1. Suczka chociaż raz w życiu powinna mieć szczeniaki.

Jest to jeden z najpopularniejszych mitów, który funkcjonuje w świecie opiekunów psów, ale wyprowadzamy Was z błędu! Nie ma żadnych naukowych przesłanek świadczących o tym, że suczka przed sterylizacją chociaż raz powinna zostać mamą.

  1. Ślina psa ma właściwości lecznicze.

Chyba wszyscy wiemy, co psy potrafią zjeść lub polizać, prawda? 😊 Warto zaznaczyć, że w psiej ślinie znajduje się enzym o właściwościach bakteriobójczych zwany lizozymem. Jednak, co w tym przypadku najważniejsze –  psia ślina zawiera również mnóstwo innych bakterii i drobnoustrojów. Teoretycznie lizanie rany własnej rany może pomóc w oczyszczeniu rany i zatamowaniu krwawienia. Problematyczne jest tutaj to, że psy nie są w stanie się kontrolować w kwestiach lizania. Prowadzi to do lizania ran tak intensywnie, że w rezultacie rana się powiększa.

  1. Jedzenie trawy to naturalne zachowanie zdrowych psów.

Możliwe jest, że psy po prostu lubią smak trawy. Najczęściej jednak u swojego psa możesz zaobserwować następujące zachowanie: pies je trawę, a następnie wymiotuje. Prawdopodobnie w ten właśnie sposób radzi sobie z tym, co go podrażniło w przewodzie pokarmowym.

  1. Każdy pies zawsze tyje po kastracji

Psu nie grozi przybranie na wadze pod warunkiem, że zastosujemy odpowiednią dietę, w pełni zbilansowaną i dostosowaną do wieku psa – można również kupić dedykowaną karmę dla psów po kastracji/sterylizacji. Nie można zapominać również o zapewnieniu psu odpowiedniej ilości spacerów!

Znacie jeszcze jakieś inne mity związane z psami? Koniecznie dajcie znać w komentarzach! 😊