Wakacje z psem i kotem

Przed nami wakacyjne miesiące, które zapewne większość z Was będzie chciała wykorzystać na krótsze i dłuższe podróże. Co wtedy zrobić ze swoim zwierzakiem? Opcji jest kilka: możemy wysłać swojego pupila na „wakacje do dziadków”, poprosić przyjaciół o pomoc bądź skorzystać z hoteli dla zwierząt. Jest jeszcze jedna możliwość, która w ostatnich latach zyskuje na popularności wśród psich i kocich opiekunów  – wspólne wakacje. Nasze Pupile mogą okazać się najlepszymi kompanami do odkrywania świata, pod warunkiem, że odpowiedzialnie przygotujemy się do podróży.

Bezpieczna podróż – podstawowe zasady

Podczas podróży ze swoim zwierzakiem warto pamiętać o kilku zasadach:
1. Nie karmimy psa i kota przed podróżą – pomoże to nam uniknąć niespodziewanych i nieprzyjemnych sytuacji.
2. Zawsze zapewniamy dostęp do świeżej wody.
3. Gdy pupil źle znosi podróżowanie zalecane jest skontaktowanie się z lekarzem weterynarii – potrzebne mogą być środki uspokajające bądź leki na chorobę lokomocyjną.
4. Pamiętajcie, że małe zwierzęta należy przewozić w specjalnie do tego przeznaczonych kojcach lub transporterach. Z kolei duże psy powinniśmy przypiąć specjalnymi szelkami, dopinanymi do pasów bezpieczeństwa.
5. Zapewniamy dostęp do świeżego powietrza.
6. Robimy częste postoje – najlepiej, co 1-2 godziny, aby zwierzak mógł załatwić swoje potrzeby (głównie dotyczy się to psów) i mógł rozprostować łapy.
7. Na wszelki wypadek warto również zaopatrzyć się w apteczkę (patrz zdjęcie poniżej).
8. Jeśli mamy w planach wakacje zagraniczne warto pamiętać o aktualnych szczepieniach, chipie i paszporcie.
9. W sytuacji, gdy nasze zwierzaki biorą leki regularnie pamiętajcie – musicie je zabrać!

Odpowiedni wybór miejsca

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, że zabieramy swojego zwierzaka ze sobą, warto zadbać o odpowiedni wybór miejsca, gdzie spędzimy wakacje. Szukając hoteli coraz częściej możemy spotkać te, które są przyjazne zwierzakom. W Internecie można znaleźć bardzo dużo rankingów dotyczących konkretnych lokalizacji, łącznie z opiniami. Polecamy zrobić rozeznanie i wybrać najlepszą dla Was opcję.  Poza samym miejscem, gdzie będziemy spać ważne jest również otoczenie. Warto wybrać takie, gdzie nasz pupil będzie mógł się wybiegać – zwłaszcza, jeśli do tej pory był aktywnym psem. Zalecane jest również,  unikanie zatłoczonych miejsc, które mogą wywoływać u naszych zwierzaków stres. Każdy zwierzak jest inny, więc to na nas opiekunach spoczywa odpowiedzialność za to, aby stworzyć jak najlepsze warunki. Pamiętajcie również o tym, że latem temperatury dają w kość naszym pupilom, więc cień w upalny dzień jest obowiązkowy😊

Jak widzicie podróżowanie z psem bądź kotem nie jest takie straszne jak mogłoby się wydawać pod warunkiem, że zarówno my jak i nasi towarzysze na czterech łapach będziemy na to odpowiednio przygotowani. Już teraz życzymy Wam udanych wakacji!