Trujące jedzenie – niezbędnik każdego właściciela czworonoga

Jako opiekunowie bardzo często chcemy dogodzić naszym pupilom, podając im smakołyki inne niż karma, takie jak warzywa czy owoce. Jednak wielokrotnie zamiast im dogodzić nieświadomie podajemy im produkty, które im szkodzą i grożą poważnymi zatruciami. Oto lista, z którą każdy właściciel czworonoga powinien się zapoznać:

 • Czekolada – za zatrucie odpowiada w tym przypadku teobromina – alkaloid obecny w ziarnach kakaowca. W związku z tym niebezpieczna jest nie tylko czekolada w czystej postaci, ale również inne produkty z jej dodatkiem – ciasta, kremy, polewy. W przypadku zatrucia teobrominą może dochodzić do zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, objawów neurologicznych, arytmii, a w ciężkich zatruciach nawet do śmierci zwierzęcia.


Fot. Google

 • Winogrona i rodzynki – dotychczas nie ustalono, który składnik tych produktów jest toksyczny, ani jaka jest szkodliwa dawka. W przypadkach zatrucia mogą pojawić się biegunki, wymioty, a w zaawansowanych przypadkach niewydolność nerek.

Fot. http://psiediety.pl

 • Pestki owoców – zwłaszcza jabłek, moreli, brzoskwiń, czereśni, wiśni i śliwek. Z jednej strony zawierają składniki, które przekształcają się do cyjanowodoru – w przypadku przegryzienia pestki przez zwierzę. W przypadkach zatrucia objawami są zaburzenia oddychania, ślinotok, a w zaawansowanych przypadkach może dojść do utraty przytomności i śmierci zwierzęcia. Pestki nieprzegryzione nie są toksyczne, ale mogą być przyczyną niedrożności w przewodzie pokarmowym.
 • Awokado – zawiera ono persin – toksynę, która używana jest przy uprawie tych owoców. Zjedzenie awokado może skutkować zaburzeniami ze strony przewodu pokarmowego.

  Fot. Google

 • Orzechy makadamia – toksyczne są zarówno surowe, jak i prażone. Nie zbadano dotychczas jaka substancja jest trująca, ale zjedzenie tych orzechów może powodować wymioty, biegunki, niezborność ruchową oraz drgawki.

   Fot. Google

 • Drożdże – zwłaszcza surowe ciasto drożdżowe. Drożdże mogą prowadzić fermentację alkoholową, podczas której uwalnia się alkohol, który może powodować zatrucie. Poza tym ciasto może napęcznieć w przewodzie pokarmowym psa doprowadzając do rozszerzenia, a nawet skrętu żołądka.


  Fot. http://www.e-ogrodek.pl

 • Cebula, czosnek, szczypiorek – składniki zawarte w tych produktach mogą prowadzić do niszczenia w organizmie czerwonych krwinek (erytrocytów), a co za tym idzie silnej anemii. Toksyczne są zarówno surowe, jak i ugotowane czy usmażone.

  Fot. Google

 • Alkohol – prowadzi do zaburzeń równowagi, pobudzenia, hipotermii, a w ciężkich zatruciach nawet do śmierci.
 • Ziemniaki – surowe ziemniaki oraz ich obierki zawierają solaninę. Przy zatruciu tą substancją pojawiają się zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, a w ostrym zatruciu nawet drgawki.


Fot. Google

 • Surowe jajka – mogą być źródłem bakterii z rodzaju Salmonella.

     Fot. Google

 • Warzywa strączkowe – mogą powodować bolesne wzdęcia, a w zaawansowanych przypadkach nawet skręt żołądka.


  Fot. Google

 • Surowe ryby – zawierają tiaminazę, czyli enzym niszczący tiaminę (wit. B1). Karmienie zwierząt surowymi rybami przez dłuższy czas może prowadzić do niedoboru tej witaminy.


Fot. Google

 • Zielone części pomidorów i niedojrzałe owoce – zawierają tomatynę – alkaloid mogący powodować zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego.
 • Kości – jedzenie kości przez zwierzęta może skutkować uszkodzeniem przewodu pokarmowego, jego niedrożnością, zaparciami. W takich wypadkach często konieczny jest zabieg chirurgiczny, podczas którego kości usuwane są z przewodu pokarmowego.


Fot. Google

 • Grzyby – grzyby jadalne, poza tym że są ciężkostrawne, nie powinny powodować zatruć u Waszych pupili. Lepiej jednak nie uczyć psa zjadania grzybów, ponieważ może to skutkować zjedzeniem grzybów trujących – pies przecież nie odróżni prawdziwka od muchomora.


Fot. Google

 • Kawa – może powodować objawy ze strony przewodu pokarmowego, a przy spożyciu dużej ilości kofeiny mogą wystąpić zaburzenia w pracy serca


 Fot. Google

 • Ksylitol – bardzo często stosowany w gumach do żucia, miętówkach, pastach do zębów, a także jako zastępstwo cukru w piekarnictwie. Małe dawki ksylitolu mogą powodować hipoglikemię (obniżenie glukozy we krwi), a wysokie nawet martwicę wątroby.


Fot. Google

W tym miejscu warto również wspomnieć o lekach – często zdarza się, że opiekunowie naszych pacjentów, chcąc „ulżyć” pupilowi w złym samopoczuciu, podają ludzkie leki przeciwbólowe. Najbardziej niebezpieczne z „popularnych” leków są dla Waszych milusińskich:

 • ibuprofen
 • paracetamol
 • loperamid (lek przeciwbiegunkowy), również często stosowany na własną rękę.

Leki te mogą doprowadzić do ciężkich niewydolności narządów wewnętrznych.

Przykładów niebezpiecznych leków jest wiele, więc przypominamy – nie powinno się podawać zwierzętom ŻADNYCH leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii!!

Biorąc pod uwagę mnogość produktów mogących zaszkodzić Waszym pupilom apelujemy – nie podawajcie zwierzętom „ludzkiego” jedzenia, ograniczmy się do smakołyków typowo „psich” i „kocich”, a podawanie leków zawsze konsultujmy ze swoim lekarzem weterynarii.