Szczepienia ochronne
Szczepienia ochronne
Temat obecnie mocno aktualny. Wszyscy zdążyliśmy się już przekonać jakby wyglądał świat bez szczepień. Wpis ten będzie dla Państwa takim „krótkim przewodnikiem” dotyczącym szczepień ochronnych u psów i kotów.
Psy
Jedynym wymaganym prawnie szczepieniem wykonywanym u psów jest szczepienie przeciwko wściekliźnie – Polska nie jest krajem wolnym od wścieklizny, w związku z czym szczepienie to musi zostać wykonane u każdego psa, który ukończył 3 msc życia oraz konieczne jest powtarzanie go co rok.
Jeśli chodzi o inne choroby zakaźne, wyróżniamy dwie grupy szczepień:
- szczepienia zasadnicze – do tej grupy należą szczepienia przeciwko parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha (czyli zakaźnemu zapaleniu wątroby) oraz parainfluenzie
- szczepienia dodatkowe – wykonywane u psów, które są szczególnie narażone na zachorowanie na np. kaszel kenellowy, leptospirozę i inne
Harmonogram szczepień u psów przedstawia się następująco:
- 6 tydzień życia – parwowiroza, nosówka
- 9 tydzień życia – parwowiroza, nosówka, choroba Rubartha
- 12 tydzień życia – parwowiroza, nosówka, choroba Rubartha, parainfluenza
Szczepienie przeciwko wściekliźnie najczęściej wykonywane jest u szczeniąt ok. 2 tygodnie po ostatnim szczepieniu na inne choroby zakaźne.
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy – szczepienie przeciwko wściekliźnie musi być powtarzane co roku, natomiast jeśli chodzi o inne choroby zakaźne ze szczepień zasadniczych – po roku od ostatniego z 3 szczepień przeprowadzamy szczepienie przypominające, a następnie doszczepiamy co 2 lata.
Harmonogram szczepień dodatkowych ustalany jest indywidualnie i jest uzależniony od jednostki chorobowej, na którą chcemy zaszczepić naszego pupila.
Koty
U kotów sprawa ma się trochę inaczej, niż u psów, ponieważ koty nie są objęte prawnie koniecznością szczepienia przeciwko wściekliźnie. Jest to natomiast szczepienie zalecane u kotów wychodzących, mających kontakt z dziką zwierzyną. Inaczej niż w przypadku psów, szczepienie to nie musi być powtarzane co roku, ale co 2-3 lata w zależności od szczepionki. U kotów zalecane jest stosowanie innej szczepionki przeciwko wściekliźnie niż u psów, ze względu na ryzyko występowania mięsaków poszczepiennych (guzów nowotworowych w miejscu iniekcji)
Jeśli chodzi o inne choroby zakaźne, to u kotów również mamy dwie grupy szczepień:
- szczepienia zasadnicze – panleukopenia i koci katar
- szczepienia dodatkowe – chlamydioza, białaczka – analogicznie jak u psów wykonywane w sytuacji zwiększonego narażenia zwierzęcia na daną chorobę
Harmonogram szczepień u kotów wygląda trochę inaczej niż u psów:
- 8 tydzień życia – panleukopenia i koci katar
- 3-4 tygodnie po pierwszym szczepieniu podajemy kolejne szczepienie, takie samo jak w pierwszym przypadku, czyli przeciwko panleukopenii i kociemu katarowi
Następne szczepienie wykonujemy po roku od drugiego szczepienia w wieku kocięcym, a następne dawki przypominające podajemy również co rok.
Zarówno u psów jak i u kotów, które nie były szczepione w pierwszych tygodniach życia, harmonogram szczepień ustalany jest indywidualnie – nie będziemy tutaj rozpisywać wszystkich możliwych przypadków, żeby Was nie zanudzić 🙂
Dlaczego tak ważne jest szczepienie naszych pupili?
Wszystkie choroby zakaźne, przeciwko którym przeprowadzane są szczepienia, stanowią duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierzęcia. Szczepienia wykonywane są dla bezpieczeństwa naszych milusińskich, aby były z nami jak najdłużej w dobrym zdrowiu.
Konieczność szczepienia przeciwko wściekliźnie jest oczywista – tak nakazuje prawo.
Szczepienia mają również znaczenie przy chęci podróży z naszymi zwierzakami za granicę – na terenie UE obowiązkowe jest szczepienie przeciwko wściekliźnie, natomiast są kraje, w których są wymagane również szczepienia na inne choroby zakaźne. Jakie? Tej informacji najlepiej zasięgnąć w ambasadzie danego kraju, żeby uniknąć pomyłki.
Mamy nadzieję, że ten wpis na naszym blogu trochę przybliżył Wam temat szczepień – na ich temat można by napisać jeszcze wiele, ale zebraliśmy garść najistotniejszych informacji