Sterylizacja

Co roku wraz ze zbliżającą się wiosną rośnie zainteresowanie zabiegami sterylizacji i kastracji. W związku z tym, chcielibyśmy Wam trochę opowiedzieć o tych zabiegach.

Kastracja jest zabiegiem polegającym na usunięciu narządów rozrodczych (jąder u samców oraz jajników i macicy u samic). Sterylizacja jest pozbawieniem zwierzęcia płodności, więc nie zawsze wiąże się z zabiegiem chirurgicznym.

Zwyczajowo kastracją nazywamy zabieg przeprowadzany u samców, a sterylizacją zabieg u samic, natomiast musicie wiedzieć, że jeden i drugi zabieg przeprowadzany w naszej przychodni polega na usunięciu narządów rozrodczych, czyli faktycznie oba zabiegi są zabiegami kastracji.

Jakie są zalety kastracji?

  • Zapobieganie ciążom i bezdomności zwierząt – często podejmujemy decyzję o rozmnożeniu zwierzęcia podyktowaną tym, że szczenięta i kocięta są bardzo słodkie i urocze, ale później ze znalezieniem dla nich domu może być problem. Zdarza się, że takie „niechciane” zwierzęta trafiają na ulice
  • Eliminacja niepożądanych zachowań u zwierząt – wykastrowane samce często przejawiają mniej objawów agresji. Zabieg ten również niweluje ucieczki z domu spowodowane chęcią spłodzenia potomstwa. Kastrowane samce rzadziej wdają się w bójki, a w przypadku kocurów likwidujemy problem znaczenia domu moczem.
  • Zmniejszenie ryzyka nowotworów – u samców wraz z kastracją likwidujemy ryzyko wystąpienia nowotworów jąder (ponieważ je usuwamy), zmniejszamy ryzyko wystąpienia guzów okolicy odbytu. U suk likwidujemy ryzyko nowotworów jajnika i macicy oraz zmniejszamy ryzyko wystąpienia nowotworów gruczołu mlekowego. Dodatkowo likwidujemy również ryzyko wystąpienia ropomacicza czyli ropnego stanu zapalnego macicy, które nieleczone prowadzi do śmierci zwierzęcia.
  • Koniec problemu z cieczkami i rujkami – cieczki występujące u suk mogą być uciążliwe dla właściciela – suka brudzi w domu, a dodatkowo na spacerach trzeba jej mocniej pilnować, a czasem również bronić przed samcami oraz niechcianym kryciem. U kotek rujka potrafi być źródłem nieprzespanych nocy dla właściciela spowodowanych donośnym miauczeniem.

Jak przygotować swojego pupila do zabiegu kastracji? 

Są różne szkoły wybierania odpowiedniego momentu do przeprowadzenia zabiegu. Są zwolennicy wczesnych kastracji- przed osiągnięciem dojrzałości płciowej przez zwierzę, są zwolennicy kastracji późniejszych. Obie szkoły mają swoje plusy i minusy. W naszej przychodni uważamy, że w przypadku samic najlepszym momentem jest czas po osiągnięciu dojrzałości płciowej czyli po pierwszej cieczce/rujce. Kocury kastrujemy po osiągnięciu 6-7 miesiąca życia (chyba że wcześniej zaczynają znaczyć moczem w domu), natomiast psy po osiągnięciu 8-12 miesięcy życia (w zależności od rasy, i wielkości psa ). Przed zabiegiem kastracji (jak w przypadku każdego innego zabiegu chirurgicznego) konieczne jest wykonanie badań krwi po 12h głodówce, natomiast do samego zabiegu pacjenci nie mogą jeść przez 24h. Bardzo często słyszymy, że będzie to bardzo trudne, ale niestety jest to konieczne dla bezpieczeństwa przeprowadzanego zabiegu.

Jedną z wielu obaw przed przeprowadzeniem zabiegu kastracji zarówno u samców jak i u samic, jest to że zwierzęta przybiorą na wadze. Tak naprawdę im wcześniej w życiu zwierzęcia przeprowadzimy zabieg kastracji, tym mniejsze ma później skłonności do tycia. Dodatkowo, jeśli będziecie Państwo kontrolować wagę zwierzęcia po zabiegu, szybkie wyłapanie dodatkowych kilogramów pozwala nam na szybką reakcję i zmniejszenie dawki pokarmowej, a tym samym powrót zwierzęcia do pożądanej wagi.