Pasożyty u psów i kotów

Pasożyty to organizmy, które do życia potrzebują innego organizmu – żywiciela. Jest to rodzaj współzależności dwóch organizmów, z którego jeden czerpie korzyści, a drugi ponosi straty. W kontekście zwierząt domowych pasożyty możemy podzielić na dwie grupy: pasożyty wewnętrzne, które żyją wewnątrz organizmu i pasożyty zewnętrzne, które żyją na skórze lub w skórze zwierzęcia. Większość pasożytów zewnętrznych możemy dostrzec „gołym okiem” np. pchły, kleszcze czy wszoły.

Jakie są objawy zarażenia pasożytem?

Chorobę pasożytniczą możemy podejrzewać, gdy zobaczymy białe „niteczki” lub „ziarenka ryżu” w kale naszych zwierząt, w okolicy odbytu lub gdy zwymiotują robakami.

Innymi objawami są:
– wymioty
– biegunka (często ze śluzem lub krwią)
– spadek masy ciała
– zwiększony apetyt
– matowa sierść
– apatia

Pasożyty możemy podzielić na:

Pasożyty przewodu pokarmowego

Jest to bardzo liczna grupa pasożytów, których zdecydowana większość żyje i rozwija się w przewodzie pokarmowym między innymi: tasiemce, włosogłówki, kokcydia, lamblie, toksoplazma, tęgoryjce. Pasożyty usadawiają się w różnych odcinkach przewodu pokarmowego, najczęściej przyczepione są do śluzówki jelita za pomocą haczyków lub przyssawek. Wszystkie pasożyty przewodu pokarmowego w wyniku swojego życia i rozwoju sukcesywnie zatruwają organizm żywiciela, zubożając go w substancje odżywcze, co może doprowadzić do wycieńczenia.


Fot. Tasiemiec


Fot. Włosogłówki

Pasożyty układu sercowo-oddechowego

Jest to zdecydowanie mniej liczna, ale i mniej znana grupa pasożytów. Grupa ta obejmuje nicienie żyjące w płucach psów i kotów.  Powodują one stany zapalne tkanki płucnej, a głównym objawem jest kaszel. W ostatnich latach wyraźnie zwiększyła się zachorowalność psów na angiostrongylozę. Chorobę tą wywołuje nicień Angiostrongylus, który zasiedla serce i płuca zwierzęcia, a źródłem zarażenia jest kontakt bezpośredni ze ślimakami, głównie tymi bez skorupy lub ze śluzem tych zwierząt.

Pasożyty dróg moczowych

Pośrednim żywicielem nicienia Capillarią Plica, który może osiedlić się w pęcherzu moczowym lub nerkach psów i kotów, jest dżdżownica. Zjedzenie zarażonej dżdżownicy, skutkuje zarażeniem. Pasożyt ten może powodować nawracające zapalenie dróg moczowych i bolesność przy oddawaniu moczu.

Pasożyty krwi

Bardzo dużym problemem dla opiekunów psów i kotów są kleszcze, które przenoszą wiele niebezpiecznych chorób. Do bardzo niebezpiecznej dla życia naszego pupila choroby pasożytniczej roznoszonej przez kleszcze należy babeszjoza wywoływana przez pierwotniaki Babesia canis. Pasożyt atakuje czerwone krwinki – erytrocyty, powodując ich uszkodzenie i rozpad. W przebiegu tej choroby dochodzi do silnej anemii, uszkodzenia nerek i w przypadku nie podjęcia leczenia śmierci zwierzęcia.

Fot. Babeszjoza

Pamiętajcie o tym, że bardzo ważna jest profilaktyka i regularne odrobaczanie swoich pupili oraz zabezpieczanie ich p-kleszczowe.

Zamiast odrobaczania alternatywnie można wykonywać badanie kału parazytologiczne i na tej podstawie decydować czy odrobaczanie jest konieczne.