Senior w domu

Żyjąc razem na co dzień nie zwracamy uwagi na to, jak czas nieubłaganie ucieka. Psia i kocia starość nie pojawiają się nagle, lecz są subtelnym procesem, którego powinniśmy być świadomi. Jak wygląda życie ze staruszkiem w domu? Jak o niego dbać? Na co warto zwrócić uwagę? Zapraszamy do lektury artykułu, w którym znajdziecie odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania!

Kiedy zwierzak staje się seniorem?

Trudno jednoznacznie określić konkretny wiek, kiedy możemy powiedzieć, że pies zaczyna się starzeć. Związane jest to głównie z dużym zróżnicowaniem jeżeli chodzi o wielkość i rasy. Wiek starzenia w przypadku psów danego psiaka można określić w przybliżeniu. Możemy przyjąć, że psy małe żyją około 13-15 lat, czyli dłużej od psów dużych i olbrzymich, które żyją zwykle 8- 13lat. Dlatego średnio przyjmuje się, że gdy pies jest w wieku 7-8 lat to staje się seniorem. W przypadku kotów, przyjmuje się, że średnia wieku kota domowego to 14 – 17 lat, a o seniorze możemy mówić już w okolicach dziewiątego roku życia.

Warto tutaj zaznaczyć, że są to bardzo orientacyjne wyliczenia, gdyż długość życia każdego psa i kota, to sprawa bardzo indywidualna. Na długość życia mogą wpływać również przewlekłe choroby oraz predyspozycje genetyczne.

Jakie są objawy wchodzenia w okres starzenia?

Sygnałami świadczącymi o starzeniu się organizmu naszych pupili są:

– zmniejszenie aktywności, mniejsze zainteresowanie zabawą
– zwiększenie czasu poświęcanego na sen
– ogólna niechęć do poruszania się
– słabsza reakcja na wołanie
– pogorszenie widzenia, zwłaszcza przy słabszym oświetleniu
– pogorszenie stanu okrywy włosowej
– koty przestają wskakiwać na wyższe meble

Jakie są najczęstsze schorzenia seniorów?

Z wiekiem rośnie też ryzyko występowania niektórych schorzeń, a organizm psa i kota może gorzej znosić także mniej poważne dolegliwości. Najczęstszymi chorobami z którymi borykają się nasi pupile w tym czasie są:
– choroby stawów, głównie zwyrodnieniowe
– choroby układu krążenia jak nadciśnienie tętnicze oraz kardiomiopatie
– zaburzenia hormonalne (niedoczynność lub nadczynność tarczycy, zespół Cushinga, cukrzyca)
– niewydolności narządowe np.: nerek i wątroby
– nowotwory
– demencja starcza – załatwianie się w domu, zmiany zachowania
– schorzenia okulistyczne jak zaćma czy jaskra

Profilaktyka, czyli badania kontrolne

Zawsze powtarzamy, że profilaktyka jest najważniejsza niezależnie od wieku naszych ulubieńców, ale w przypadku naszych kochanych seniorów kontrolowanie zdrowia jest kluczowe. Badania profilaktyczne u starszych zwierząt zalecamy wykonywać przynajmniej raz do roku, dzięki czemu wiele chorób można wykryć we wczesnym stadium, co polepsza rokowanie.

Jakie badania warto wykonać?

badanie krwi i moczu – profil geriatryczny
USG jamy brzusznej
badanie echokardiograficzne
kontrola stanu uzębienia
– kontrola okulistyczna

Jak zadbać swojego seniora w domu?

Życie pod jednym dachem z seniorem nie należy do skomplikowanych, ale warto zwrócić uwagę na kilka aspektów:

odpowiednia i zbilansowana dieta – ze względu na spowolnienie metabolizmu oraz zmniejszenie aktywności należy zadbać o to, aby nasz zwierzak nie miał nadwagi; utrzymanie optymalnej wagi ciała zmniejsza ciężar, który musi dźwigać, za co z pewnością podziękują nam jego stawy?
odpowiednie warunki do spania – dobrze, aby miał wygodne posłanie, szczególnie gdy już cierpi na choroby stawów
odpowiednia ilość ruchu – warto zadbać o to, aby senior jak najdłużej pozostawał aktywnym zwierzakiem, ale również nie należy przesadzać w drugą stronę i pozwolić zwierzęciu odpowiednio długo wypoczywać
odpowiednia wysokość misek z jedzeniem i piciem – należy umieścić miski na wysokości pomiędzy łokciem a barkiem – taka wysokość będzie dla naszego pieska najwygodniejsza, kotom natomiast miski postawić na ziemi jeżeli jadały do tej pory na podwyższeniu

Pamiętajcie, że seniorzy zasługują na szczególną czujność z naszej strony. Dlatego obserwujcie swoich pupili i jeśli zaobserwujecie coś niepokojącego koniecznie skontaktujcie się z lekarzem weterynarii.

Wszystkim seniorom życzymy dużo zdrówka! <3