Niedoczynność tarczycy u psa

Niedoczynność tarczycy jest powszechnym zaburzeniem endokrynologicznym u psów. Jest stanem, w którym nie produkuje ona wystarczającej ilości hormonów, co ma kluczowe znaczenie dla regulacji metabolizmu. Chociaż dokładna przyczyna niedoczynności tarczycy bywa trudna do jednoznacznego ustalenia. Postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie odpowiedniego leczenia oraz postępowania może szybko poprawić samopoczucie czworonoga.

Przyczyny niedoczynności tarczycy u psów:

– choroby autoimmunologiczne -> jedną z najczęstszych przyczyn niedoczynności tarczycy u psów jest zapalenie tarczycy o podłożu autoimmunologicznym, w którym układ odpornościowy psa atakuje własne tkanki tarczycy, prowadząc do jej uszkodzenia i zmniejszonej produkcji hormonów
– wrodzone wady ->  czasami szczenięta rodzą się z wrodzoną niedoczynnością tarczycy, co jest skutkiem nieprawidłowo rozwiniętej lub całkowicie nieobecnej tarczycy. To stan znany jako wrodzona niedoczynność tarczycy
– atrofia (zanik) tarczycy
– dieta
– czynniki genetyczne –> rasy predysponowane: doberman, golden retriever, sznaucer, cocker spaniel, czy beagle,

Objawy niedoczynności tarczycy:

– zmiany w masie ciała (przyrost)
– zmęczenie i mniejsza aktywność
– zmiany w skórze i sierści
– wrażliwość na zimno
– zmiany behawioralne – np. apatia

Diagnostyka i leczenie

Diagnostyka
Aby zdiagnozować niedoczynność tarczycy, lekarz weterynarii zleca badanie krwi. Najważniejszym badaniem jest oznaczenie poziomu hormonów tarczycy w surowicy krwi. Niski poziom tych hormonów może wskazywać na niedoczynność tarczycy.

Leczenie

Jeśli potwierdzi się, że pupil cierpi na niedoczynność tarczycy, konieczne będzie wprowadzenie odpowiedniego planu żywienia oraz terapii farmakologicznej. Odpowiednie leczenie pozwala zatrzymać rozwój choroby, a nawet całkowicie cofnąć objawy i znacznie poprawić komfort życia czworonoga. Warto pamiętać o systematycznym wykonywaniu profilaktycznych badań krwi czworonoga. Należy w nich uwzględnić zarówno podstawową morfologię, jak i badania pod kątem chorób tarczycy.