Najczęstsze problemy neurologiczne

Zawsze powtarzamy – profilaktyka jest najważniejsza, dlatego każdy właściciel powinien zadbać o swojego zwierzaka zarówno, jeśli chodzi o dietę jak i zdrowie. Zwierzęta podobnie jak ludzie narażone są na liczne choroby, jednak najgroźniejsze dla nich są te neurologiczne, czyli bezpośrednio związane z funkcjonowaniem układu nerwowego. Jakie są najczęściej występujące problemy neurologiczne? Jakie są objawy i jak je leczyć? Zapraszamy serdecznie do lektury naszego artykułu, w którym znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze/nurtujące Was pytania.

Jak rozpoznać problemy neurologiczne u Waszych pupili?

Objawy chorób neurologicznych u psów i kotów, można często łatwo zauważyć gołym okiem. Do najczęściej występujących oznak zaliczamy:

 • drgawki
 • niedowłady kończyn
 • gorsza lub brak koordynacji ruchów
 • zaburzenia świadomości
 • reakcje bólowe
 • drżenia

Pamiętaj, że jeśli tylko zauważysz, że czworonóg ma problemy ze wstawaniem, unika chodzenia, ma atak padaczkowy, jest otępiały bądź niepokojąco pobudzony, to jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii. W przypadku większości chorób a zwłaszcza neurologicznych czas reakcji i szybkie rozpoczęcie leczenia zwiększa szanse na przyspieszony powrót do zdrowia.

Jakie są przyczyny chorób neurologicznych u zwierząt?

Trudno wskazać przyczyny chorób neurologicznych, a postawienie diagnozy często wymaga dodatkowych badań. Każdy przypadek jest inny i tak do tego należy podchodzić. Niemniej można wymienić najczęściej występujące przyczyny, do których zaliczamy: urazy, predyspozycje rasowe, nowotwory, czynniki genetyczne. Warto zaznaczyć, że choroby neurologiczne u psów mogą być występować samoistnie – jako choroby układu nerwowego, ale również w powiązaniu z innymi chorobami.

Jak wygląda diagnostyka chorób neurologicznych u zwierząt?

Badanie neurologiczne i jego przebieg opisaliśmy szczegółowo w naszym poprzednim artykule, więc zapraszamy do lektury: https://familyvet.pl/2020/11/22/badanie-neurologiczne/. Oprócz niego, ważnych informacji dostarczają badania dodatkowe jak badanie krwi, zdjęcie RTG, rezonans magnetyczny.

Najczęściej występujące schorzenia neurologiczne

 • Zespół przedsionkowy –  jest to schorzenie układu przedsionkowego, który to odpowiedzialny jest za prawidłowy sposób poruszania się psa – utrzymuje on kontrolę nad ruchami mięśni oraz pozycją głowy i oczu.  W przypadku uszkodzenia mogą pojawić się następujące objawy: przekrzywienie głowy, zaburzenia równowagi, chodzenie po okręgu, oczopląs.
 • Zespół ogona końskiego – schorzenie to polega na ucisku korzeni nerwowych na wysokości stawu lędźwiowo-krzyżowego. Może być odpowiedzialny za: kulawiznę, problemy ze wstawaniem i chodzeniem po schodach.
 • Dyskopatia – tak jak u ludzi jest to choroba związana z kręgosłupem i znajdującymi się w nim krążkami międzykręgowymi, czyli inaczej dyskami. Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć: uraz z powstaniem wypukliny lub przepukliny dysku, choroba zwyrodnieniowa, tło rasowe.Uszkodzony dysk powoduje ucisk na rdzeń kręgowy dając objawy neurologiczne. W zależności od stopnia i nasilenia dyskopatii mogą pojawić się: niedowłady, paraliże, problemy z poruszaniem, sztywność karku, przykurcze mięśni, problemy z oddawaniem moczu i kału. Zmiany takie bywają również bardzo bolesne, zwłaszcza w przypadku odcinka szyjnego kręgosłupa.

Bardzo często występującym problemem jest:

 • Padaczka – jest to objaw chorobowy dający objawy neurologiczne, które objawia się najczęściej napadami drgawkowymi całego ciała, lub drgawkami częściowymi
  Napad padaczkowy – przeważnie trwa od kilku sekund do kilku minut, jednak już przed atakiem możemy zauważyć charakterystyczne objawy (tzw. aura): pies zaczyna zachowywać się dziwnie – jest zdenerwowany, rozdrażniony i może odczuwać niepokój.

W większości przypadków u zwierzaka padaczka leczona musi być do końca życia – odpowiednio dobranymi lekami, które mają na celu zminimalizować ryzyko pojawiania się kolejnych ataków.

Jak wynika z naszego artykuły najpopularniejsze choroby neurologiczne u zwierząt można zauważyć samemu, dlatego nieustannie zachęcamy do obserwacji swoich pupili. Pamiętajcie, że niektóre objawy może rozpoznać tylko lekarz weterynarii, więc jeśli tylko zobaczycie coś niepokojącego w zachowaniu swojego pupila – koniecznie zapiszcie się na wizytę!