Koci katar
Koci katar
Czym jest „Koci katar”?
Te dwa słowa oznaczają potoczną nazwę na dwie podstawowe choroby wirusowe oraz towarzyszący im zespół powikłań, atakujące w pierwszej kolejności górne drogi oddechowe oraz oczy. W obu przypadkach nieleczone infekcje mogą doprowadzić do bardzo poważnego kalectwa lub też do śmierci zwierzęcia.
Jakie wirusy wywołują koci katar?
Herpeswiroza – w przypadku zakażenia herpeswirusem kotów typu 1 (FHV-1) najważniejszym objawem są zwykle stany zapalne górnych dróg oddechowych – w miejscu, w którym wirus miał kontakt z błoną śluzową. Może także prowadzić do rozwoju bardzo silnego zapalenie spojówek które, nieleczone, prowadzą nie tylko do utraty wzroku, ale też samych gałek ocznych. Specyfika: FHV-1 może pozostać uśpiony w organizmie kota po przebyciu infekcji, prowadząc do nawrotów w stresujących dla kota sytuacjach.
Kaliciwiroza – przypadku zakażenia kaliciwirusem kotów (FCV-1) mamy do czynienia dodatkowo z owrzodzeniem jamy ustnej kota, co często wiąże się z niechęcią zwierzaka do przyjmowania jedzenia czy nawet wody. Specyfika: FCV-1 jest odpowiedzialny również za rzadkie przypadki tzw. gorączki limfadenopatii, która objawia się gwałtownym wzrostem temperatury i powiększeniem węzłów chłonnych.
Jakie są objawy?
Głównym objawem kociego kataru jest wydzielina z nosa, która może występować z jednej lub obu stron. Wydzielina często ma charakter śluzowo-ropny lub ropny. Koty z tym schorzeniem mogą również kichać, charczeć, mają trudności z oddychaniem, a niektóre z nich oddychają przez otwartą jamę ustną.
Do innych objawów zalicza się częste kichanie, gorączkę, nadżerki na języku i podniebieniu powodujące nadprodukcję śliny, osłabienie, niechęć do zabawy, zmiany spojówek i rogówek, zapalenie jamy nosowej.
Co zrobić, gdy kot zachoruje?
W pierwszej kolejności nie wolno ignorować żadnych, nawet bardzo wczesnych objawów chorobowych. Zaliczamy do nich m.in.:
- zmniejszoną aktywność,
- spadek apetytu,
- przezroczysty wysięk z nosa / oczu,
- wysuniętą trzecią powiekę
Każdy z tych objawów powinien wzbudzić czujność opiekuna i skutkować zabraniem pupila do gabinetu weterynaryjnego.
Koci katar u młodych kotów
Koci katar jest jednym z najczęstszych schorzeń u kotów. Chociaż może dotknąć zwierzaki w każdym wieku, to jednak młode kocięta są na niego szczególnie podatne. Dzieje się tak z kilku powodów:
– niedoświadczony układ odpornościowy
– brak szczepień
– bliski kontakt z innymi kotami
– stres
Z uwagi na wirusowy charakter, jaki przyjmuje koci katar, leczenie we wczesnym stadium może nie obejmować antybiotykoterapii. W takim przypadku lekarz weterynarii zaleca przede wszystkim leki przeciwzapalne, które redukują stan zapalny w kocim organizmie. W większości przypadków stosuje się też krople do oczu, jako że choroba powoduje wysięk z oczu oraz infekcje rogówki.
Pamiętajcie, aby bacznie obserwować swoich milusińskich.