Giardia lamblia u psa

Co to jest lamblia?

Lamblia lub inaczej giardia to pierwotniak z grupy wiciowców, który może prowadzić do rozwoju choroby określanej terminem giardioza. Ten mikroskopijny pasożyt bytuje w jelitach zwierzęcia, gdzie uaktywnia się i wywołuje chorobę zwaną lambliozą lub giardiozą. Co ciekawe, żywicielami pasożyta mogą być nie tylko psy, ale też ludzie i inne zwierzęta, takie jak koty, gryzonie czy świnie.

Jak dochodzi do zarażenia?

Psy mogą złapać lamblię poprzez kontakt z odchodami zarażonych zwierząt lub ludzi. Do zarażenia może dojść również, gdy pies napije się skażonej wody zawierającej mikroskopijne cysty pasożyta, które dostały się tam wraz z odchodami innego czworonoga. Cysty te potrafią przetrwać w wodzie przez wiele miesięcy, stwarzając zagrożenie dla zwierząt.

Gdy pies napije się skażonej wody, pasożyt zagnieżdża się w jego przewodzie pokarmowym, uszkadza wyściółkę jelita.

Jakie są objawy?

Warto wiedzieć, że lamblia u psa najczęściej przebiega całkowicie bezobjawowo. Większość psów to po prostu bezobjawowi nosiciele pasożytów, więc często można nawet nie mieć świadomości, że pupil został zakażony. Najczęściej narażone są szczeniaki bądź psi seniorzy.

Do najważniejszych objawów zaliczamy:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • biegunka ze śluzem lub krwią,
  • kał o nieprzyjemnym zapachu bądź z krwią,
  • ból brzucha,
  • brak apetytu,
  • spadek masy ciała,
  • apatia

Pamiętajmy, że choroby jelitowe, takie jak lamblioza mogą doprowadzić do osłabienia i wycieńczenia organizmu w szybkim tempie. Dlatego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza weterynarii w celu szybkiej diagnostyki. Pasożyta można wykryć podczas badania kału.

Jak leczyć lambliozę?

Leczenie lambliozy polega na przyjmowaniu odpowiednich tabletek przeciwpasożytniczych. Jest długotrwałe z uwagi na cykl życia pierwotniaka, który oprócz tego, że bytuje w jelitach, jest wydalany w cystach, które poza nosicielem mogą żyć wiele tygodni. Dlatego kuracja leczenia zakażonego psa często wiąże się również z odkażaniem miejsc, w których przebywa pies – całego mieszkania.

Należy pamiętać, że człowiek również może zarazić się lamblią od psa, dlatego warto przebadać wszystkich domowników na obecność pasożytów.