Dlaczego mój pies wylizuje łapy?

Zastanawialiście się kiedyś, dlaczego pies liże łapy? Kiedy taka sytuacja jest zupełnie prawidłowa, a kiedy powinna nas zaniepokoić? Pies liże łapy, żeby zachować higienę, co jest naturalne, ale nie tylko z tego powodu. W poniższym artykule rozprawiamy o przyczynach wylizywania łap przez naszych czworonożnych przyjaciół.

Zapraszamy do lektury!

Dlaczego pies liże łapy?

  1. Podrażnienia

Podczas spacerów psie łapy są narażone na kontakt w wieloma czynnikami. Latem będzie to nagrzany asfalt, z kolei zimą –  sól, którą posypuje się ulice i chodniki. Mimo iż większość zwierząt radzi sobie z takimi utrudnieniami, to jednak dla części psów będzie to czynnik wyzwalający stan zapalny i uporczywe lizanie łap.

  1. Otarcia i urazy łap

Twój pupil może lizać łapy ze względu na otarcia i urazy. W głównej mierze tyczy się to opuszek, które są najbardziej wrażliwą częścią łapy u twojego psa. To właśnie na nich pojawia się najwięcej otarć u pieska, ze względu na ich bezpośredni kontakt z podłożem.

  1. Alergie

Pies może być uczulony na wiele rzeczy. Poprzez kontakt z danym alergenem u psa może wystąpić reakcja alergiczna. Częstym miejscem jej występowania są właśnie łapy pieska, a także uszy. Zarówno na produkty spożywcze, materiały, tworzywa, środki czystości lub pyłki traw drzew, roztocza kurzu domowego. Objawy alergii u psów widoczne są najczęściej na skórze. Pies czuje świąd, dlatego drapie łapy, liże je lub gryzie.

  1. Infekcje bakteryjne i grzybicze

Z ranami i zakłuciami ściśle związane są zapalenia bakteryjne oraz stany grzybicze. Często zdarza się że kłos trawy, czy drzazga, poza bólem jaki sprawia zwierzakowi, przenosi pod skórę rozmaite drobnoustroje, które namnażają się i wywołują zapalenie przestrzeni międzypalcowych lub ropnie. Jeśli pies nieustannie liże sobie zmiany – stwarza wilgotne i ciepłe środowisko, które jest idealne dla przeróżnych bakterii i grzybów.

  1. Zapalenie stawów

To przypadłość głównie naszych seniorów psich. Ból jaki powodują różnorakie zwyrodnienia czy zapalenia stawów może być przyczyną wylizywania danej kończyny.

  1. Dermatoza z wylizywania/wylizywanie nawykowe/kompulsywne

Jest to schorzenie o podłożu behawioralnym. Psy tak jak i ludzie w rozmaity sposób próbują rozładowywać napięcie emocjonalne i swoje stresy. Jednym z tych sposobów u psów jest właśnie kompulsywne wylizywanie łap, bardzo często jest to jedno i to samo miejsce. Leczenie takiego zachowania często wymaga kontaktu z behawiorystą i stosowania leków poprawiających nastrój psa. Dotyczy to najczęściej psów wysokoreaktywnych.

Kiedy lizanie łap powinno zaniepokoić?

Odpowiadamy krótko: kiedy pies robi to cały czas. Ciągłe lizanie wywołuje podrażnianie okolicy i przenoszenie stanu zapalnego na sąsiednie tkanki. Musimy wówczas udać się do lekarza weterynarii, aby dowiedzieć się jaka jest przyczyna takiego zachowania.

W przypadku, kiedy wiemy, że nasze zwierzę reaguje stanem zapalnym w kontakcie z substancjami drażniącymi lub alergenami – musimy postarać się wyeliminować te czynniki.