Czy warto dbać o zęby swojego zwierzaka?

Zastanawialiście się kiedyś w jaki sposób dbać o zęby swoich pupili? Chcemy w tym artykule przedstawić, dlaczego warto to robić! Jeśli do tej pory nie wiedzieliście nic na ten temat, to ten artykuł jest dla Was i  szczególnie gorąco zapraszamy do lektury.

O co chodzi z tym myciem zębów?

Dbanie o higienę psich zębów jest niestety bardzo często pomijanym aspektem troszczenia się o naszego pupila. Pamiętamy, aby psa wyczesać, przyciąć pazurki, ale co z zębami? W skrócie: zapominamy o nich. Najczęściej po prostu wychodzimy z założenia, że nie trzeba tego robić. W skutek zaniedbania higieny jamy ustnej może dojść do dużo poważniejszych konsekwencji niż nieprzyjemny zapach z pyska. Mogą pojawić się ubytki, zapalenia dziąseł, w konsekwencji prowadzące do paradontozy i wypadania zębów. W dalszej części naszego artykułu podpowiemy jak dbać o zęby Waszych zwierzaków i jakie zagrożenia na nie czyhają.

Objawy

Na jakie objawy warto zwrócić uwagę?

  • przykry zapach z pyska
  • niechęć do jedzenia/gryzienia
  • nadmierne ślinienie się
  • obrzęk w okolicy pyska, wypływ ropny
  • krwawienie dziąseł (np. zaróżowienie wody do picia)

Kamień nazębny, co to jest?

Zwierzęta, w przeciwieństwie do ludzi nie mają tendencji do próchnicy, ze względu na mniejszą ilość spożywanych cukrów prostych. Natomiast resztki pokarmu pozostające na zębach po jedzeniu są pożywką dla bakterii, tworzących na powierzchni zębów płytkę nazębną, która nieusunięta wapnieje, tworząc kamień. Szczególną tendencję do powstawania kamienia nazębnego mają mniejsze psy oraz koty, ale u większych psiaków również się to zdarza. Zęby należy u zwierzęcia regularnie przeglądać, a szczenięta i kocięta od samego początku przyzwyczajać do zaglądania do pyska. Profilaktycznie stosować można różnego rodzaju preparaty odkażające do jamy ustnej, niszczące bakterie będące przyczyną płytki nazębnej. Najskuteczniejszym natomiast sposobem dbania o zęby naszego pupila jest, tak jak i u nas, regularne ich szczotkowanie.

Powikłania chorób zębów

Problemy z zębami bardzo często mogą prowadzić do rozwoju poważnych chorób u naszych zwierzaków, takich jak:
– przewlekłe zapalenie gardła i górnych dróg oddechowych
– ropnie w wątrobie lub nerkach
– zapalenie wsierdzia czyli wewnętrznej warstwy ściany serca

Sanacja jamy ustnej – co warto wiedzieć?

Sanacja jamy ustnej to zabieg leczniczo-profilaktyczny, który może być traktowany jako zabieg higieniczny bądź jako zabieg interwencyjny, gdy mamy do czynienia z objawami chorób przyzębia i obfitym kamieniem. Zabieg sanacji wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego zanim go wykonamy pacjenci muszą przejść odpowiednie badania (krwi, serca), które ocenią kondycję zwierzaka i zakwalifikują go do zabiegu.

Do usuwania kamienia nazębnego wykorzystywany jest skaler ultradźwiękowy, który usuwa fragmenty kamienia i osadu. Sama długość zabiegu jest uzależniona od ilości kamienia oraz ewentualnych innych czynności około zabiegowych wymagających wykonania (np. ektrakcji zębów) i waha się ona w przedziale 30-60 minut.

Trzeba pamiętać, że sam zabieg sanacji, nie jest ostatecznym rozwiązaniem problemu i regularne dbanie o higienę jamy ustnej naszego pupila po zabiegu w domu, jest równie istotne o ile nie ważniejsze. Musimy nauczyć się, że zęby naszych milusińskich są bardzo ważnym aspektem ich życia i to od nas zależy, czy będą mogły długo cieszyć się ładnym, a przede wszystkim zdrowym uzębieniem.
Zapraszamy również tutaj: https://familyvet.pl/stomatologia/