Białkomocz u psa i kota
Białkomocz u psa i kota
Białkomocz, czyli występowanie białka w wydalanym moczu jest zawsze alarmującym sygnałem. Obecność białka w moczu może być przejściowa, np. z powodu gorączki. Gdy jednak utrzymuje się dłużej mówimy o patologicznym białkomoczu.
Przyczyny możemy podzielić na:
– przednerkowe – to np. choroby nowotworowe, zapalenie trzustki
– nerkowe – uszkodzenie nerek, choroba kłębuszków nerkowych
– zanerkowe – choroby układu rozrodczego, kamica, zapalenie dróg wyprowadzających mocz, nowotwory
Ostre kłębuszkowe zapalenie nerek ma zazwyczaj ostry przebieg. Może wystąpić niezależnie od wieku psa lub kota. Zwierzę ma problem z oddawaniem moczu lub robi to częściej niż dotychczas. Czasami pojawia się też zmiana nawyków, jak sikanie w innym miejscu lub opór przed wyjściem na spacer.
Jakie badania należy wykonać?
Ważnym kryterium wskazującym na to, czy u kota lub psa występuje białkomocz jest badanie pobranej próbki moczu. Na tej podstawie ustala się stosunek białka do kreatyniny. Przekroczenie dopuszczalnych norm pozwala na postawienie jednoznacznej diagnozy.
W przypadku potwierdzenia białkomoczu kolejnym etapem jest pomiar ciśnienia krwi bądź posiew moczu. Jeśli powyższe badania nie dadzą nam jednoznacznej diagnozy wówczas wykonujemy elektroforezę białek moczu.
Leczenie białkomoczu u psa i kota
W zależności od postawionej diagnozy zwierzę otrzymuje odpowiednie leki oraz zalecenia. Jeśli mamy do czynienia z infekcją – wdrożona zostaje antybiotykoterapia.
Jeśli stwierdzone zostaje nadciśnienie – leki obniżające ciśnienie krwi.
Przy niewydolności nerek – włączamy leki poprawiające komfort życia pacjenta, przeprowadzamy płynoterapię, zmieniamy dietę.
W ramach profilaktyki zalecamy raz w roku badanie moczu swoich milusińskich.