Nadciśnienie tętnicze u psów i kotów

folder_openNasze porady
commentBrak komentarzy

Nadciśnienie to stan kliniczny, który charakteryzuje się wzrostem skurczowego, tętniczego ciśnienia krwi. Ciśnienie krwi to nic innego jak siła, którą krew wywiera na ściany naczyń krwionośnych. Odstępstwami od normalnych wartości ciśnienia krwi są: nadciśnienie i niedociśnienie. U naszych domowych pupili – psów i kotów szczególnie groźne jest nadciśnienie tętnicze, które przez dłuższy czas może nie dawać żadnych niepokojących objawów.

Przyczyny nadciśnienia u psów i kotów:
• nadczynność tarczycy
• niewydolność nerek,
• stwardnienie tętnic przy niedoczynności tarczycy,
• cukrzyca,
• nadczynność kory nadnerczy

Objawy nadciśnienia u psów i kotów:
– duszności, szybsze męczenie się
krwawienie z nosa
– osłabienie wzroku
– drgawki

Ciśnienie krwi u psa

Wartość ciśnienia krwi u psa jest uzależniona od bardzo wielu czynników. Wyróżniamy tutaj: kondycję psa, rasę, płeć, temperament oraz wiek. Prawidłowe ciśnienie krwi u psa wynosi od 110 do 140 mm Hg dla ciśnienia skurczowego i 55 do 80 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego.

Podwyższenie ciśnienia krwi u psa jest najczęściej efektem zwiększenia pojemności minutowej serca lub zwężenia naczyń krwionośnych. Najczęściej mamy do czynienia z tzw. nadciśnieniem wtórnym, czyli spowodowanym przez inne schorzenia.

Należy pamiętać, że utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi u psa jest kluczowe dla jego zdrowia. Nieleczone nadciśnienie niesie ze sobą szereg niebezpiecznych schorzeń. Zaliczamy do nich: przerost lewej komory serca, niewydolność nerek, rozwarstwienie siatkówki czy napady drgawkowe.

Ciśnienie krwi u kota

Prawidłowe ciśnienie u zdrowego zwierzęcia wynosi 120/80 mm Hg. Nadciśnienie u kota może być związane z występowaniem schorzeń pierwotnych, czyli: nadczynności tarczycy, niewydolność nerek i cukrzycy.

Nieleczone nadciśnienie u kota może prowadzić do:
• zaburzeń rytmu serca,
• niewydolności serca,
• ostrej niewydolności nerek,
• obrzęku mózgu,
• duszności,
• nagłej utraty wzroku

W przypadku kotów wzrost ciśnienia krwi może wywoływać apatię. Bardzo ważne jest, aby robić pomiary krwi u kotów starszych i otyłych. Zdarzają się również przypadki, że koty cierpią z powodu niedociśnienia. Zbyt niskie ciśnienie krwi może powodować spowolnienie reakcji na bodźce zewnętrzne, małą aktywność ruchową lub depresję.

Warto pamiętać o profilaktycznych pomiarach ciśnienia u naszych pupili, które powinny być przeprowadzane, co pół roku – u zwierząt starszych. W przypadku zwierząt narażonych na nadciśnienie zaleca się kontrolę, co 3 miesiące.

Tags: , , , ,

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fill out this field
Fill out this field
Proszę wprowadzić prawidłowy adres e-mail.
You need to agree with the terms to proceed

Menu

Obowiązuje rejestracja wizyt!

Zapraszamy do rejestracji online za pośrednictwem naszej strony internetowej. W trosce o wspólne bezpieczeństwo i wygodę naszych klientów, przyjmujemy tylko pacjentów umówionych wcześniej telefonicznie bądź online!

Jakie są plusy?
➡️ brak kolejek
➡️ brak zatłoczonej poczekalni
➡️ komfort i bezpieczeństwo

Jak umówić się na wizytę?
➡️ https://www.wettermin.pl/lecznice/bydgoszcz/2855

Osoby nieumówione zostaną przyjęte wyłącznie wtedy, gdy w danym momencie lekarz nie ma umówionego Pacjenta lub zostanie Państwu zaproponowany najbliższy wolny termin wizyty!